Zagadki Prawne

Fotograf vs dekoratorka wędlin – kto ma prawa do zdjęć? | Zagadki Prawne

Mamy dla Was zagadkę.

Pisaliście kiedyś pamiętnik? Taki prawdziwy, w którym opisywaliście swoje najskrytsze sekrety oraz sukcesy i porażki? Może chowaliście go pod łóżko, aby nikt nie poznał Waszych tajemnic? Nasza dzisiejsza bohaterka taki pamiętnik pisała. Ale nie chowała go pod łóżko. Bynajmniej, nawet się nim podzieliła, z trójką swoich znajomych – zaprzyjaźnionych księży.

W pamiętniku, szczegółowo opisała prywatne i intymne pożycie małżeńskie ze swoim byłym mężem, przedstawiła tam go jako osobę chorą psychicznie, krzywdzącą żonę i dzieci, dopuszczającą się zdrad małżeńskich; zamieściła też korespondencję byłego męża z jego obecną żoną a nawet opisy jego stosunków płciowych. 

Ex-żona wysłała swój pamiętnik do duchownych drogą mailową. W międzyczasie okazało się, że ex-mąż nadal miał dostęp do jej skrzynki mailowej i nie omieszkał do niej zajrzeć. Dzięki temu dowiedział się o tym, że szczegóły jego życia prywatnego zostały przekazane trójce duchownych. Ex-żona prowadziła zresztą szerzej zakrojoną ofensywę przeciw byłemu mężowi, oczerniając go w różny sposób, dlatego też sprawa w końcu trafiła do sądu. Ex-mąż zarzucił swojej byłej małżonce naruszenie jego dóbr osobistych.

Nie wchodząc w szczegóły całej sprawy, skupimy się na kwestii przesłania przez kobietę pamiętnika do księży. Powód uznał to za naruszenie jego dóbr osobistych, w tym prawa do prywatności. Pozwana natomiast twierdziła, że korespondencja z duchownymi stanowi element spowiedzi i nie może być poddawana osądowi przez sąd. Powód stanowczo zaoponował. Stwierdził, że wysłanie maila nie może być uznane za spowiedź. 

W tym miejscu dochodzimy do naszej zagadki.

Czy przesłanie mailem pamiętnika zawierającego tak prywatne kwestie, jak intymne pożycie małżeńskie, czy też korespondencja z inną kobietą, stanowi naruszenie dóbr osobistych ex-męża, w tym jego prawa do prywatności? Czy może, w związku z tym, że pamiętnik został wysłany na adres mailowy duchownych, będziemy mieli do czynienia z tajemnicą spowiedzi?


Z omawianą sprawą musiał zmierzyć się sam Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 23 czerwca 2017 r. 

Sąd Najwyższy wskazał, że “wierni często powierzają swoje prywatne, intymne sprawy duchownym poza spowiedzią sakramentalną, np. w ramach rozmów duchowych, porad duchowych, czy też – ogólnie – w ramach tzw. kierownictwa duchowego. Prezentowany jest przy tym pogląd (…) że treści ujawnione w ramach tych form komunikowania się powinny podlegać ochronie na takiej samej zasadzie, jak przy spowiedzi. Sąd Apelacyjny trafnie zatem przyjął, że zwierzenia pozwanej wobec zaprzyjaźnionych duchownych, przedstawiające nieprawdziwy, negatywny, obraz powoda, nie powinny być potraktowane jako przejaw bezprawnego naruszenia jego dóbr osobistych lecz jako element spowiedzi”. 

Warto w tym miejscu dodć, że sami duchwoni twierdzili przed sadem, że przesłany pamiętnik był elementem spowiedzi, na co również zwróił uwagę sąd w uzasadnieniu wyroku. 

Tym samym w zakresie korespondencji z duchownymi, Sąd Najwyższy przyznał rację byłej żonie i nie stwierdził naruszenia dóbr osobistych ex-męża.

Na dzisiaj to już koniec. Dajcie znać w komentarzu, czy odgadliście rozstrzygnięcie sądu. Jeśli Wam się podobało i chcielibyście rozwiązać z nami więcej zagadek prawnych, zasubskrybujcie nasz kanał. 

Do zobaczenia!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *